| Brand: | Motorola |
| Model: | One Macro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 96.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 157.6 x 75.4 x 9 mm (6.20 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Space Blue |
| Usd: | ~259 USD |