| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola One Fusion Plus |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | Quad Camera |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 6 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Os Version: | 10 |
| Dimensions: | 162.9 x 76.4 x 9.6 mm |
| Weight: | 210 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |