| Brand: | Motorola |
| Model: | one 5G UW ace |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm 2 MP (macro), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 166.1 x 76 x 9.9 mm (6.54 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight: | 213.5 g (7.51 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Volcanic Gray |
| Usd: | ~270 USD |