| Brand: | Motorola |
| Model: | Nexus 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.96 inches, 97.9 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~493 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3.1", 1.4µm, AF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED ring flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.2, 1/6", 1.4µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 3220 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| Gpu: | Adreno 420 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 159.3 x 83 x 10.1 mm (6.27 x 3.27 x 0.40 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Build: | Water resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Midnight Blue, Cloud White |
| Usd: | ~454 USD |