| Brand: | Motorola |
| Model: | MT917 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1735 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 132.5 x 69.9 x 8.5 mm (5.22 x 2.75 x 0.33 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |