| Brand: | Motorola |
| Model: | MT810lx |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 28.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@20fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 720p@20fps |
| Capacity: | 1140 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 3430 |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android-based OPhone 2.0 |
| Dimensions: | 108.6 x 55.5 x 18.1 mm (4.28 x 2.19 x 0.71 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Gray |