| Brand: | Motorola |
| Model: | MPx220 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.0 inches, 31 x 39 mm, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 8 lines (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1611 |
| Cpu: | 204 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | miniSD (512 MB max) |
| Os: | Microsoft Smartphone 2003 |
| Dimensions: | 100 x 48 x 24.3 mm, 99 cc (3.94 x 1.89 x 0.96 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |