| Brand: | Motorola |
| Model: | MPx200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 9 lines (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 710 |
| Cpu: | 133 MHz ARM925 |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SD (1 GB max) |
| Os: | Microsoft Smartphone 2002 |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 48 x 27 mm, 96 cc (3.50 x 1.89 x 1.06 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Liquorice Black |