| Brand: | Motorola |
| Model: | MPx100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 9 lines |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Expandable: | SD |
| Os: | Microsoft Smartphone 2003 |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 50 x 22 mm, 106 cc (4.49 x 1.97 x 0.87 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |