| Brand: | Motorola |
| Model: | MPx |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65k colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | MMC/SD |
| Os: | Microsoft PocketPC 2003 SE |
| Dimensions: | 99.7 x 61.2 x 24 mm, 140 cc (3.93 x 2.41 x 0.94 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |