| Brand: | Motorola |
| Model: | Motosmart Me XT303 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 110 x 59.4 x 11.9 mm (4.33 x 2.34 x 0.47 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~173 USD |