| Brand: | Motorola |
| Model: | Motosmart Flip XT611 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@26-30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@26-30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 110 x 58.5 x 13.9 mm / 14.4 mm (w/ NFC) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Optional |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |