| Brand: | Motorola |
| Model: | Motoluxe MT680 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1390 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Marvell PXA920H |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 119.5 x 61.8 x 10.4 mm (4.70 x 2.43 x 0.41 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~108 USD |