| Brand: | Motorola |
| Model: | Motoluxe |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A-0 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 117.7 x 60.5 x 9.9 mm (4.63 x 2.38 x 0.39 in) |
| Weight: | 123.6 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Licorice, white |
| Usd: | ~194 USD |