| Brand: | Motorola |
| Model: | Motokey Social |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | @30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | @30fps |
| Capacity: | 910 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105.5 x 60 x 9.9 mm (4.15 x 2.36 x 0.39 in) |
| Weight: | 87 g (3.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Smoke Gray |
| Usd: | ~130 USD |