| Brand: | Motorola |
| Model: | MOTOKEY 3-CHIP EX117 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 102 x 59 x 12.8 mm (4.02 x 2.32 x 0.50 in) |
| Weight: | 87 g (3.07 oz) |
| Sim: | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Brown, White |
| Usd: | ~76 USD |