| Brand: | Motorola |
| Model: | MOTOFONE F3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 34 x 43 mm |
| Resolution: | 2 x 6 chars |
| Technology: | Alphanumeric |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 47 x 9 mm, 48 cc (4.49 x 1.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 70 g (2.47 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Red |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |