| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Z4 Force |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.0, (telephoto) 13 MP, f/1.8, (wide) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/1.9 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | - |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |