| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Z4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| Gpu: | Adreno 612 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 158 x 75 x 7.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Flash Grey, Frost White |
| Usd: | ~540 USD |