| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Z2 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired, 50% in 30 min |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 156.2 x 76.2 x 6 mm (6.15 x 3.00 x 0.24 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Lunar Gray, Fine Gold, Nimbus Blue |
| Usd: | ~248 USD |