| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Z Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 82.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1.3µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3510 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 156.4 x 76.4 x 7 mm (6.16 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight: | 165 g (5.82 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black/Silver/Black Slate, White/Fine Gold/Sugar White |
| Usd: | ~238 USD |