| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Z |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.1 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~535 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, HDR |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - USAQuad-core (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - Global |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 153.3 x 75.3 x 5.2 mm (6.04 x 2.96 x 0.20 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black/Gray, Black/Rose Gold, Black/Gold, White |
| Usd: | ~238 USD |