| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto XT882 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Body | |
| Dimensions: | 122.1 x 62.5 x 13.1 mm (4.81 x 2.46 x 0.52 in) |
| Weight: | 136.5g (4.80 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pi x els, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Price | |
| Usd: | ~248 USD |