| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto X5 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.9 inches, 89.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/1.8, 1/3.2", 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 1/3.06", 1.0µm 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), Android One |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |