| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto X40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 125W wired, PD3.0, QC5, 50% in 7 min 15W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 125W |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 740 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 14, MYUI 6.0 |
| Dimensions: | 161.2 x 74 x 8.6 mm (6.35 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~583 USD |