| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto X Play Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", 1.1µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3630 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 148 x 75 x 10.9 mm (5.83 x 2.95 x 0.43 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Yes |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~270 USD |