| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto X Force |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.4 inches, 81.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Shatterproof |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, 1.4µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Capacity: | 3760 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| Gpu: | Adreno 430 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 149.8 x 78 x 9.2 mm (5.90 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black Ballistic Nylon |
| Usd: | ~302 USD |