| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Watch 70 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 1.69 inches |
| Resolution: | 240 x 280 pixels (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 355 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wired, 100% in 20 min |
| Expandable: | No |
| Os: | Moto Watch OS |
| Dimensions: | 48.5 x 36.5 x 11 mm (1.91 x 1.44 x 0.43 in) |
| Weight: | 48 g (1.69 oz) |
| Build: | IP67 |
| Sim: | No |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, thermometer (body temperature) |
| Colors: | Phantom Black |
| Usd: | ~76 USD |