| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Watch 40 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 1.57 inches |
| Resolution: | 240 x 280 pixels (~235 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 240 mAh |
| Charging: | Wired, 100% in 25 min |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Moto Watch OS |
| Body | |
| Dimensions: | 45.9 x 30.8 x 10.2 mm (1.81 x 1.21 x 0.40 in) |
| Weight: | 26 g (0.92 oz) |
| Build: | IP67 |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Phantom Black, Black Rose Gold |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |