| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Watch 200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 1.78 inches |
| Resolution: | 348 x 442 pixels (~316 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 355 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | No |
| Os: | Moto Watch OS |
| Dimensions: | 46.5 x 38 x 12.3 mm (1.83 x 1.50 x 0.48 in) |
| Weight: | 45 g (1.59 oz) |
| Build: | 5 ATM, 50m water resistant |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2, altimeter |
| Colors: | Warm Gold, Phantom Black |
| Usd: | ~162 USD |