| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Tab G70 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 11.0 inches, 344.4 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~212 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 258.4 x 163 x 7.5 mm (10.17 x 6.42 x 0.30 in) |
| Weight: | 500 g (1.10 lb) |
| Build: | Water repellent design |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Modernist Teal, Blue |
| Usd: | ~410 USD |