| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Tab G62 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.6 inches, 319.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm, AF |
| Main Features: | HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 251.2 x 158.8 x 7.5 mm (9.89 x 6.25 x 0.30 in) |
| Weight: | 465 g (1.03 lb) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~216 USD |