| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto S50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.36 inches, 103.5 cm2 |
| Resolution: | 1272 x 2670 pixels, 19:9 ratio (~460 ppi density) |
| Technology: | LTPO P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 3000 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.0, 73mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Capacity: | 4310 mAh |
| Charging: | 68W wired, 50% in 13 min 15W wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 154.1 x 71.2 x 8.1 mm (6.07 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Nautical Blue, Latte, Poinciana |
| Usd: | ~302 USD |