| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto Pad 60 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 12.7 inches, 467.7 cm2 |
| Resolution: | 2944 x 1840 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 144Hz, HDR10, 400 nits |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 45W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Mali G615-MC6 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 291.8 x 189.1 x 6.9 mm (11.49 x 7.44 x 0.27 in) |
| Weight: | 620 g (1.37 lb) |
| Build: | Stylus support Splash resistant |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG, accessory connector pins |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Colors: | Pantone: Bronze Green |
| Usd: | ~302 USD |