| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Moto One Macro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 6.2 inches |
| Main Specs: | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Main Video: | 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Mediatek MT6771 Helio P70 Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 + 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 157.6 x 75.4 x 9 mm |
| Weight: | 186 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |