| Brand: | Motorola |
| Model: | MOTO MT716 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@24fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 720p@24fps |
| Capacity: | 1380 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 3430 |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android-based OPhone 2.0 |
| Dimensions: | 110 x 59.9 x 17.2 mm, 102 cc (4.33 x 2.36 x 0.68 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |