| Brand: | Motorola |
| Model: | MOTO MT620 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.1 inches, 28.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1390 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 806 MHz Marvell PXA920 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android-based, OMS 2.5 |
| Dimensions: | 122 x 60 x 12.4 mm (4.80 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Green, Black |
| Usd: | ~130 USD |