| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto M |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 24mm (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm)Mediatek MT6755T Helio P15 (28 nm) - India |
| Cpu: | Octa-core 1.95 GHz Cortex-A53Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 - India |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 151.4 x 75.4 x 7.9 mm (5.96 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold, Gray, Silver |
| Usd: | ~205 USD |