| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.81 inches, 112.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 29mm (standard) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Gpu: | Adreno 618 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | 170 x 78.1 x 9.7 mm (6.69 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight: | 223 g (7.87 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Rose Gold, Indigo Blue |
| Usd: | ~324 USD |