| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G85 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired - International 33W wired - India |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 161.9 x 73.1 x 7.6 mm (6.37 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight: | 171 g or 173 g (6.03 oz) |
| Build: | Water repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Olive Green, Cobalt Blue, Urban Grey, Magenta |