| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G75 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired, 50% in 25 min 15W wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, up to 5 major Android upgrades |
| Dimensions: | 166.1 x 77.2 x 8.3 mm (6.54 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight: | 205 g or 208 g (7.23 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Charcoal Gray, Aqua Blue, Succulent Green |