| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G71s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2440 pixels (~404 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 121˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 160.9 x 74.5 x 8 mm (6.33 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~259 USD |