| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G7 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 (market dependent) |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 147.3 x 71.5 x 8 mm (5.80 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Build: | Splash resistant (market dependent) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Deep indigo, Fine Gold, Starry Black |
| Usd: | ~173 USD |