| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G6 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.9 inches, 89.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.7, dual pixel PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 - Global or 16 MP, f/2.2, 1/3.06", 1.0µm - India |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 160 x 75.5 x 8 mm (6.30 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold, Deep Indigo, Nimbus |
| Usd: | ~205 USD |