| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G5S Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF 13 MP, (depth) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 153.5 x 76.2 x 8 mm (6.04 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| Nfc: | Yes (market dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Lunar Gray, Fine Gold |
| Usd: | ~173 USD |