| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G56 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 165.8 x 76.3 x 8.4 mm (6.53 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pantone: Black Oyster, Gray Mist, Dazzling Blue, Dill |