| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G55 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.49 inches, 102.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7025 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15 |
| Dimensions: | 161.6 x 73.8 x 8.1 mm (6.36 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight: | 179 g or 182 g (6.31 oz) |
| Build: | Water repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Forest Grey, Smoky Green, Twilight Purple |