| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Moto G54 (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.5 inches |
| Main Specs: | Dual camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7020 |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 161.6 x 73.8 x 8 mm |
| Weight: | 179.7 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |