| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G54 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.61µm, PDAF, OIS 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) - InternationalmicroSDXC (uses shared SIM slot) - China |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Dimensions: | 161.6 x 73.8 x 8 mm (6.36 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight blue, Indigo blue, Glacier blue, Mint green |