| Brand: | Motorola |
| Model: | Moto G51 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60/240fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm - Global or 16 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm - China only |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired (India) 10W wired (Global) |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Dimensions: | 170.5 x 76.5 x 9.1 mm (6.71 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight: | 208 g (7.34 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD/Adaptive |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Indigo Blue, Bright Silver, Aqua Blue |
| Usd: | ~227 USD |